Nástroje a aktivity pro Sousedství snů

Formování výstav

V projektu Sousedství snů byla velmi důležitá viditelnost. Kromě veřejných akcí ( viz Mezinárodní pouliční akce: Kulatý stůl a Storytelling café s účastí veřejnosti), článků (viz Změna perspektivy: Od studia města ke studiu sebe sama ve městě) a videí (viz Natáčení videí) byli starší lidé podporováni, aby se o své myšlenky podělili na veřejných výstavách. 

Sousedská skupina slovinské Univerzity třetího věku ve spolupráci se Spolkem lublaňských architektů a městem Lublaň utvářela většinu akcí konaných v rámci Měsíce městského prostoru, který byl – z jejich vlastní iniciativy a z iniciativy mentora skupiny – věnován stáří ve městě. Účastníci se podíleli na venkovní výstavě a výstavě v centrální městské galerii. Podíleli se jak na koncepci, tak na přípravě výstav, které zahrnovaly také podrobný přehled organizací a zajímavých příkladů participace starších lidí. Výstavy umožnily odborné i laické veřejnosti dozvědět se více o tom, co představuje kvalitní městské prostředí v očích starších lidí, a to jak podle jejich zkušeností, tak podle vlastních výzkumných zjištění. 

Starší, odvážnější a kreativnější. Někteří z autorů výstavy v centrální městské galerii, kterou zahájil místostarosta Lublaně, sám architekt.
Foto © Janez Marolt

Na jaké místo se v Lublani vydat? Výstava sousedských skupin (ve spolupráci se Spolkem lublaňských architektů) na jednom z hlavních lublaňských náměstí. Venkovní výstava umožnila odborné i laické veřejnosti dozvědět se více o tom, co představuje kvalitní městské prostředí v očích starších lidí, a to jak podle jejich zkušeností, tak podle výsledků vlastního výzkumu.
Foto © Meta Kutin